Ev Okulu çocukları gelin eder mi?

Hayır… Çocukları ev okulu gelin etmez, ev okulunda eğitim göreceği için gelin olacaklarını zanneden zihniyet gelin eder.

Geçtiğimiz günlerde TBMM, 4+4+4′ lük eğitim sisteminde ev okulunun yeri için çalkalandı durdu, nihayetinde ortaya çıkan şey, çocuklarını evde eğitmek isteyen bizim gibi ebeveynler için büyük bir düş kırıklığı oldu. Kendini bilmez örümcek beyinlilerin dayatmaları ve 4. sınıftan sonra ev okuluna izin verilemesini öneren bu taslağı hazırladıkları için kendilerini bildiklerini umduğumuz kişilerin kifayetsizliği neticesinde, ev okulu 8. sınıfa kadar yasal olarak mümkün görünmüyor. Tabii ben bir şekilde bu engeli aşabileceğimiz, yeterince çalışırsak özgürlüğümüzü kazanabileceğimiz konusunda umutluyum. Fakat bu, iş değil dövüş peşindeki komisyon için küçük, ancak Türk eğitim sistemi için büyük bir geri adımdır.

r10Ev okulunda okuyan bir çocuğun gelin olma ihtimalinin, örgün eğitimde okuyan bir çocuğun gelin olma ihtimalinden neden daha yüksek görüldüğünü anlayabilmiş değilim. Evde ders çalışıp sınavlara giren bir kız çocuğu aynı zamanda biriyle evlenebiliyorsa, gününün 4-5 saatini okulda geçiren bir kız çocuğu da evlenebilir, bu sizin sapkınlık katsayınız, evladınıza karşı duyduğunuz nefret ve o çocukla evlenen kişiden talep edeceğiniz meblağ ile alakalı sanırım.

Çocuk yaşta evliliklerin yaygın olduğu bölgelerde kız çocuklar büyük oranda nüfusa kaydedilmiyor zaten, okulun evde ya da köyde olmasının burada konuya etkisinin olmayacağı muhakkak. Netice itibarı ile, şu düz mantığı kuramayacak kifayetsizler yüzünden, oğlum büyüdüğünde belki de çetin bir hukuk mücadelesinin içerisinde bulacağım kendimi ve bu beni kızdırıyor. Umarım o zamana kadar bir şeyler değişir.

Reklamlar
Bu yazı Ev Okulu içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s