Aç Tırtıl

Dünyanın en çok satan çocuk kitabı, ev okulunun olmazsa olmazlarından, ilk demirbaşlarından biri.

Eric Carle‘ nin 1969 yılında yazdığı ve resimlediği Aç Tırtıl, o zamandan bu zamana bütün dünyada her yıl en çok satan çocuk kitabı ünvanını kaybetmemiş. Gerek çarpıcı ilüstrasyonları, gerekse basit, eğitici ve ilgi çekici hikâyesiyle 0-6 yaş grubundan her çocuğun ilgisini çekmeyi başaran kitap, bir çocuğun kütüphanesinin tozlanmadan en uzun süre kalan elemanı. Yeni doğan bir bebek rengârenk çizimlerine bakmaktan keyif alıyorken, biraz daha büyük bir çocuk yeni öğrendiği kelimeleri kitaptaki resimlerden göstermekten hoşlanıyor, biraz daha büyüğü tırtılın kelebeğe dönüşme hikâyesinden etkileniyor ve yeni okuma yazma öğrenmiş bir çocuk içinse içerisinde çok az yazı barındırmasına rağmen bir çok şeyi anlatan bu kitabı okuyup bitirmiş olmakla bir başarıya imza atmış olmanın tatminini yaşıyor.

r10Kitabın ortaya çıkış hikâyesi de ilginç: Eric Carle bir gün delgeçle bir şeyleri delerken aklına kitap kurtları gelmiş ve böyle bir hikâye yazabileceğini düşünmüş. Editörüyle görüştüğünde editörü kahramanın bir tırtıl olmasının daha ilgi çekici olacağını söyleyince de kelebek fikri doğmuş ve 30 seneden uzun bir süredir dünyanın her yerinde bir sürü çocuk Aç Tırtıl‘ la büyümüş. Bizim kuşağımız Aç Tırtıl‘ la çocukluk döneminde tanışmadı, çünkü Aç Tırtıl Türkçe’ ye uzun bir süre sonra çevrildi. Ama yeni kuşak bu konuda çok şanslı, çünkü Aç Tırtıl çocuklara kitap okumayı gerçekten sevdiriyor.

Bu kitabı okuduktan sonra çoğunuz şunları öğreniyor:

 • Haftanın günlerinin isimleri
 • Kitabın içerisinde adı geçen meyve, sebze ve diğer yiyeceklerin isimleri
 • Bir anda çok fazla yemenin zararlı olabileceği
 • Bazen müşkül durumda kalsak da bunun bir süre sonra düzelebileceği
 • Gece ve gündüz kavramları
 • 1′ den 5′ e kadar sayılar
 • Tırtılların kozada bir süre kaldıktan sonra kelebek olmaları

Dilerseniz rengârenk meyveleri sayarken, bir yandan renkleri de öğretebilirsiniz, dilerseniz serçe parmağınızı kitabın eşsiz meyve deliklerinin içinden geçirip tırtılı canlandırabilir, kitap okuma deneyiminizi ufak bir kukla gösterisine dönüştürebilirsiniz. Aç Tırtıl size böyle bir seçenekler evreni sunduğu için çocuk kitabı olmanın ötesinde bir şey. O yüzden tüm anne babalara tavsiye ediyorum.

Aç Tırtıl ile yapılabilecek Ev Okulu faaliyetleri:

 • Yuvarlak taşları akrilik boyayla en büyüğünü kırmızıya diğerlerini yeşile boyayıp büyükten küçüğe yan yana dizmek size aç bir tırtıl ve çocuğunuzla geçirecek keyifli dakikalar verir. Ayrıca bu etkinlik çocuğun büyüklük algısını pekiştirecektir. Bu etkinlik yeşil taşları koyu yeşilden giderek açığa doğru boyamak ya da üstlerine sayılar (belki harfler) yazmak gibi yaratıcı fikirlerle desteklenebilir.
 • Aç tırtıl küçük çocukların bile oyun hamurları ile yapabilecekleri bir formdur. Ellerinde yuvarlayacakları hamurları yan yana koymaları yeterlidir. Bu çocuğa kendini başarılı hissettirecek ve öz güvenini geliştirecektir.
 • Evde kağıtlardan ya da kartonlardan kedi merdiveni ile aç tırtıl yapabilirsiniz.
 • Yumurta kartonundan aç tırtıl yapılabilir, çok da hoş oluyor, bunun için bir yumurta kartonunun boyuna tek yumurtalık kısmı kalacak şekilde kesilip, ilk yumurta çıkıntısının kırmızıya geri kalanların ise yeşile boyanması gerekiyor. Çeşitli malzeme ya da boyalarla kırmızı olan baş kısmına göz ağız yapılabilir. Kenarlara yeşil şönil yapıştırılırsa küçük çocukların bile yapabilecekleri kadar kolay ve oynaması keyifli bir oyuncak olur. (DİKKAT: Yumurta kartonları içlerinde kümesten çıkan yumurtaları barındırdıkları için hijyenik değildirler, biz ev okulumuza bakterilerin girmesine bağışıklık açısından bir nebzeye kadar izin veriyoruz, ancak aşırı titiz anneler için uyarımızı yapalım!)
İngilizce videosunu izlemek için tıklayın.

Kitap hem normal, hem de üç boyutlu olarak Mavibulut Yayınları’ ndan basılmış.

r10Aç Tırtıl
Orijinal Adı: Very Hungry Caterpillar
Yazan ve Resimleyen: Eric Carle
Çeviren: Fatih Erdoğan
Mavi Bulut Yayıncılık, 1994, 18 Sayfa

Reklamlar
Bu yazı Eğitim Materyalleri, Kitaplar - Dergiler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s