Rengârenk Fil Elmer

Elmer’ la Bir Dolap Kitap vasıtasıyla tanıştık ve çok sevdik.. Elimizde iki Elmer kitabı var, Elmer ve Hipopotamlar ve Elmer ve Gökkuşağı. İkisini de severek okuyoruz.

r10Elmer ve Hipopotamlar kitabında Elmer, nehirleri kuruduğu için fillerin yaşama alanlarına yerleşmek zorunda kalan hipopotamların nehirlerini kurtarmalarına yardım organizasyonu düzenliyor. İnceden inceye mesaj içerikli, yardımlaşmanın öneminden söz eden bir kitap; ama verdiği mesaj rahatsız etmiyor, Elmer gereklilik kipi kullanmadan mesaj verebilen bir fil, bu yüzden seviyoruz onu.

Elmer serisinden elimizdeki bir diğer kitap da Elmer ve Gökkuşağı. Bu defa da gökkuşağı çok erken çıktığı için renklerini kaybetmiş, Elmer ona renklerini vererek onu kurtarıyor. Renkler ve desenler arasındaki farka dikkat çekiyor ve renklerini yitirme pahasına Elmer’ ın gökkuşağına renklerini verecek olması da fedakârlık için güzel bir örnek teşkil ediyor. Elmer’ ın en güzel yönü bu sanırım, Elmer iyi şeyler yapıyor, ama sadece iyi kalpli olduğu için, neticede her hangi bir beklentisi yok.

Bizde bulunmayan ama Ali Nejat’ ın arkadaşı Zeynep’ e hediye aldığımız, bu arada da okuduğumuz bir Elmer kitabı daha var. Elmer ve Pembegül. Bu kitapta sürüden farklı ve de iyi anlamda farklı olan Elmer, farklı olmamanın, sıradan olmanın da ne kadar farklı olduğuna dikkat çekiyor ve bu kadar karmaşık bir durumu çocukların anlayacağı seviyeye çok hoş biçimde indirgiyor.

Okuduğumuz bütün Elmer kitaplarından büyük keyif aldık. Yurt dışında Elmer çok popüler bir karakter, çizgi filmleri, oyuncakları, giysileri var.

Elmer’ la ilgili ev okulu faaliyetleri:

  • El işi kağıtlarını kareler şeklinde kesip yapıştırarak kendi Elmer’ ınızı yapabilirsiniz. Biz el işi kağıtlarını delgeçle delip renkli yuvarlaklarla kolaj yaptık.
  • Kare şeklinde bir sünger kesip, Elmer şeklinde kestiğiniz kağıda sünger baskı yapabilirsiniz.
  • Küçük bir kolinin bir yüzüne fil hortumu niyetine kağıt havlu rulosu ve kulak niyetine yine kartondan kesilmiş iki daire yapıştırıp kolinin üzerini kare kare kestiğiniz el işi kağıtlarıyla bezeyebilirsiniz. Elmer zaten hafif kare, ve tıknaz bir fil olduğu için renkleri, onun Elmer olması için yeterli.

Elmer aktivitelerinde kullanabileceğiniz bir kaç çalışma kağıdı.

r10Elmer ve Hipopotamlar
Orijinal Adı: Elmer and the Hippos
Yazan ve Resimleyen: David McKee
Çeviren: Aslı Motchane
Kırçiçeği Yayınları, 2007, 32 Sayfa

r10Elmer ve Gökkuşağı
Orijinal Adı: Elmer and the Rainbow
Yazan ve Resimleyen: David McKee
Çeviren: Aslı Motchane
Kırçiçeği Yayınları, 2008, 32 Sayfa

Elmer ve Pembegülr10 Orijinal Adı: Elmer and Rose
Yazan ve Resimleyen: David McKee
Çeviren: Aslı Motchane
Kırçiçeği Yayınları, 2008, 32 Sayfa

Reklamlar
Bu yazı Eğitim Materyalleri, Kitaplar - Dergiler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s