Early Learning Centre – Can You Spot it?

Bu aslında hepimizin bildiği farkları bulma oyunu. Ama çocuklar seviye seviye öğreniyorlar ve küçük çocuklar bulmaca kitaplarındaki, gazetelerdeki siyah beyaz resimlerdeki 7 farkı bulamıyorlar. Bu nedenle büyük kartları, renkli ve çocukların dikkatini çekebilecek ve yeni konuşmaya başlayan çocukların bile farkında olduğu kavramlardan oluşan ilüstrasyonuyla, bu oyun çocukların dikkatlerini geliştirmek için kullanılabilecek ilk araçlardan biri olma niteliği taşıyor.

Oyun lake kaplı kartlar ve bir tahta kaleminden oluşuyor. Her defasında aralarında farklar bulunan iki kart çıkarıp çocuktan bu farkı bulmalarını istiyoruz. Çocuk farkı bulduğunda silinebilir kalemle kartı işaretliyor, sonra bir kâğıt mendille oyunu kaldırmadan önce temizliyor. Bu çocukların gerçekten hoşlarına giden bir şey.

Kartlar da kendi aralarında üç seviyeye ayrılıyorlar, birinci seviye kartlardaki resimler arasında bir fark var, ikinci seviyede 2, üçüncü seviyede ise 3-4 fark var.

T340175

Tabii oynarken çocuğunuza neden farklı olduğunu sorarak (ki çoğu zaman düşük seviyedeki kartlarda fark renkle ilgili, bu da çocuğun renk algı ve bilgisini pekiştirmeye yardımcı), konuşmasını da teşvik ediyoruz.

İstersek, kartların içindeki nesnelerle ilgili sorular sorabilir ya da çocuktan üzerinde yiyecek resmi olan kartları, taşıt olan kartları vs ayırarak sınıflandırma yapmasını isteyebiliriz. Bu tarz resimli kart oyunlarının birden fazla kullanım imkânı olması güzel bir şey.

Tekrar aynı kartları gösterdiğinizde, tanıdık gelen resimlerdeki farkları hafızasından bulmak çocuğun hafıza gelişimi için de faydalı.

2-5 yaş arasındaki çocuklar için çok ucuz ve faydalı bir oyun, tavsiye ediyorum.

Reklamlar
Bu yazı Ev Okulu içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s