Mindware – Block Buddies

Ravensburger’ in Make’n Break oyununu almak için yola çıkmıştım ki, Mindware’ in Block Buddies oyunu ile eve döndüm. O zaman Ali Nejat 3 yaşındaydı ve zamana karşı yarışılan bir oyunu başaramayacağını biliyordum. Zaman sınırı konmadan Make’n Break oynanabilirdi, ama ortaya çıkan yapılar geometrik şekillerin ötesine geçemeyecekti. Bu, ahşap bloklarla oynamayı seven, ama yapmak istediğini istediği gibi yapamamaktan şikâyetçi çocuklar için çok uygun bir oyun. Çünkü ulaşması gereken ve göze hitap eden bir hedefi var ve onu gerçekleştirdiğinde başarma hissini tadabiliyor.

MW_block_buddies_6

Oyunun içinde 21 tane blok ve 4 zorluk seviyesinde 50 tane tasarım kartı var. Bloklar oldukça büyük ve dikkat çekici renklere sahip. Ekolojik boyalarla renklendirilmiş, tasarım kartları da dayanıklı ve çocuğun dikkatini çekebilecek büyüklükte. Tek set ile aynı anda birden fazla yapıyı yapmak mümkün değil, bir sonraki yapı için bir öncekini bozmak gerekiyor. Bu oyunu sosyal açıdan kısıtlıyor, iki çocuğun aynı anda oynaması mümkün değil. Ancak iki set alınırsa karşılıklı bir kutu oyununa dönüştürülebilir.

Make’n Break’ ten farklı olarak oyun kartlarındaki bütün tasarımlar, bir anlam ifade ediyor (kelebek, köpek, kamyon, kaplumbağa gibi). Bu yüzden ahşap bloklarla kule, kale, ev, cami yapmaktan sıkılan ama ahşap blokları yine de seven bir çocuk için faydalı, geliştirici ve eğlenceli buldum. Fiyat olarak benzerlerine göre daha ekonomik sayılabilir, ancak kayda değer bir fiyat farkı söz konusu değil.

Bu oyunu biz sevdik, ama bir süre oynadıktan sonra aslında Ali Nejat ve onun gibi her oyuncağı konuşturmak isteyen dramasever çocuklar için oyunun bir handikapı olduğunu fark ettik. Yapılan araçlar üç boyutlu bloklarla yapılıyor da olsa, aslında mantık “pattern play” tarzı, yani yapılan tasarımların tamamı 2 boyutlu. Ali Nejat oyunu hala oynuyor, ancak kamyonun gidememesi, giderken dağılması, yatay olarak oluşturduğumuz şekli dikey olarak durduramıyor olmamız bazen canını sıkabiliyor. Aynı türden bir sürü oyunu eve doldurmamak adına, alternatif bir oyuncak almadık Ali Nejat’ a. Ancak daha sonraları Smartgames’ in Camelot Junior, Bill & Bety Bricks, Smart Car gibi oyunlarının 3 boyutlu dikey tasarımlar olmaları bakımından daha kullanışlı olabileceğini düşündüm. Bu oyunların her hangi birine sahip olmadığımız için burada yorumlayamıyorum, ancak sahip olan birileri benim için bu ürünler hakkında yazı yazmak isterse seve seve yayımlayabilirim.

517skbRuIyL._SY300_

Reklamlar
Bu yazı Ev Okulu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s